Vznik moderní policie
Moderní policie začala vznikat v hlavních městech západoevropských států, ale také v jiných zdejších městech, zejména v důležitých přístavech, kde se začaly koncentrovat kriminální živly, na jejichž potlačení již stávající policejní struktury nestačily. Do boje proti kriminalitě se stále více zapojoval stát. Na přelomu 17. a 18. století tak opět začal proces zestátňování městské policie, který postihl zejména policii hlavních měst a později orgány vnitřní ochrany státu. Začala éra policie státní.
Zestátněna metropolitní policie následně získala prioritní postavení uvnitř policejních systémů jednotlivých států. Její význam narůstal v souladu s celkovým zkvalitněním její práce v nových podmínkách, růstem jejího vybavení a profesní připravenosti, schopností zvládnout na široké bázi nárůst informací, nutných pro boj proti kriminalitě. Představitelé metropolitní policie pak ostatním policejním složkám poskytovali informační a metodickou pomoc.
Proces novověkého postátňování policie tak připravil stav, kdy v některých státech Evropy začala v 19. století státní policie hrát neadekvátní, nadsazenou a nestandardní roli. Tyto státy se měnily ve více nebo méně policejní státy. Plně se zde prosadilo „opojení z policie“, tj. představa, že policie, nebo policejní nátlak, dokáží vyřešit většinu vnitřních problémů každého státu.
Růst významu metropolitní policie, její zestátnění a priorizaci mezi policejními orgány ostatních měst ve státě, vytvořily první oblast změn ve vývoji novověké městské policie a její politizace oblast druhou. Vzrostl význam ministerstev bezpečnosti nebo ministerstev vnitra, které beze zbytku plně ovládly vládní garnitury. Později byly někdy zestátňovány také policejní orgány dalších velkých měst a někdy byla již v té době vytvořená jednotná policejní struktura, řízená z centra. Tomu byla podřízena oblast policejní evidence, která rychle nabývala na významu. S touto změnou je spojený celkový úpadek nezávislých městských policejních struktur, které se dostaly na druhou kolej státních zájmů.
Obrodu a znovuzrození policie přinesl tedy teprve novověk. Byl spjatý se snahou o vytváření absolutistických států, řízených z jednoho centra. Rovněž nárůst a pohyb obyvatelstva vedl k nutnosti novým způsobem bojovat se zločinem. První moderní policii založili v roce 1667 ve Francii. Policie byla postátněna a podřízena panovníkovi. V Anglii byly základy nové moderní policie položeny již v roce 1748, ale skutečná moderní policejní organizace vznikla až v roce 1829. Třetím státem, který zásadně zreorganizoval svou policii, bylo Rusko. Učinilo tak v letech 1718-1723. V roce 1742 byla provedena policejní reforma v Prusku, v roce 1776 ve Španělsku, v letech 1773-1776 byly podniknuty první kroky policejní reorganizace v Rakousku. Poslední ze světových velmocí byly USA. První státní policie vznikla v New-Yorku a Philadelphii teprve v roce 1830. Známá FBI vznikla až na prahu 1. světové války - v roce 1908.