Policie novověká plně navázala na policii středověkou, ale současně se dostala na nový stupeň rozvoje, který ji přivedl ke dnešku. Její vývoj na našem území v období existence habsburské monarchie neprobíhal rovnoměrně a lehce. Kromě policejních tradicí a potřeb vlastních se stále více vytvářel prostor pro implementaci vnějších vzorů, a tak jak zahraničních – Francie nebo Německo, tak i zkušeností rakouských, zejména vídeňských, které byly nakonec vrchnostensky nařizované z centra monarchie. Vnitřně ho můžeme rozdělit do dvou etap:
1. Léta 1526-1785 jsou typická stále intensivnějším přebíráním cizích vzorů, které byly v závěrečné části této etapy přímo nařizované centrem.
2. Pro léta 1785-1918 je typický neustále sílící absolutismus, který i v policejní oblasti ovládl všechny odstíny života monarchie. Kromě stránky politické, sociální a kriminalistické se policie Rakousko-Uherka stále více stávala i nástrojem národnostního útlaku a v závěrečné části této etapy její činnost již stála v přímém protikladu k zájmům domácího obyvatelstva.